BIŻUTERIA - GDZIE I CO KUPIĆ NA POCZĄTEK ?

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z tworzeniem biżuterii, ale zupełnie nie wiesz czego potrzebujesz na początek?
W poniższym tekście napiszę Ci kilka słów o potrzebnych narzędziach i półfabrykatach przydatnych podczas tworzenia biżuterii i metalowych zakładek do książek. Podam Ci też adresy sklepów internetowych i kilka linków do stron i serwisów, na których znajdziesz mnóstwo ciekawych inspiracji :) Przejrzyj też koniecznie projekty, które zamieszczam w dziale DIY (ikonka nożyczek w górnym menu), a potem skompletuj potrzebne materiały i twórz :)

PODSTAWOWE NARZĘDZIA I PÓŁFABRYKATY

Chcesz nauczyć się tworzyć biżuterię z koralików, kamieni, ozdobnych zawieszek albo metalowych opraw ze szklanymi kaboszonami? A może chcesz rozpocząć przygodę z sutaszem lub ulepić w warunkach domowych wisiorek z glinki srebra?
By stworzyć proste projekty potrzebujesz zaledwie kilku niedrogich półfabrykatów i trzech rodzajów szczypiec.

Podstawowe narzędzia przydatne podczas tworzenia biżuterii ręcznie robionej to:
szczypce okrągłe - służą do tego, by kształtować drut. To z ich pomocą będziesz mogła wyginać drut w zgrabne oczka, które posłużą m.in. do wykańczania kolczyków.

- szczypce ucinaczki - posłużą Ci do cięcia drutu. 

szczypce płaskie - służą głównie do przytrzymywania i ściskania np. kuleczek zaciskowych lub zaciskania końcówek rzemieni.

 

Jak zaczynałam swoją przygodę z tworzeniem biżuterii w sieci był tylko jeden sklep z koralikami i półfabrykatami do jej tworzenia. Sklep ten miał w ofercie kilka rodzajów plastikowych koralików w różnych kolorach, trochę koralików szklanych i garstkę półfabrykatów metalowych, ale i tak cieszyłam się jak dziecko przeglądając ich ofertę i składając zamówienia ;) Dziś sklepów internetowych dla biżuteryjek jest całe mnóstwo, a do wyboru jest bardzo bogata oferta koralików i półfabrykatów w różnych cenach i różnej jakości :) Możesz więc wybierać w koralikach szklanych, plastikowych, gumowanych, drewnianych, z kamieni naturalnych i syntetycznych. Znajdziesz też setki wzorów metalowych zawieszek, opraw do kaboszonów i przezroczyste szklane kaboszony, pod które wkleić można dowolną grafikę lub takie z obrazkami - gotowe do użycia praktycznie bez żadnych dodatkowych działań. Bardziej cierpliwi mogą pobawić się kolorowymi sznurkami do sutaszu, wstążkami shibori czy drobnymi koralikami tkając na krosnach lub poznając technikę haftu koralikowego. Do tworzenia biżuterii możesz użyć też art clayu, modeliny, żywicy, pasków do quillingu, suszonych kwiatów, folii termokurczliwej,  kapsli po piwie, miniaturowych szklanych buteleczek, czy krążków ze sklejki do zdobienia różnymi technikami m.in decoupage'm.  Dostępnych materiałów i technik jest więc wiele i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

 

Poniżej podam Ci więc tylko kilka podstawowych półfabrykatów, które są bardzo ważne podczas tworzenia biżuterii i na które warto zwrócić szczególną uwagę (tak, byś w szale koralikowych zakupów nie pominęła tego co naprawdę niezbędne;)):

- bigle - czyli inaczej uszka kolczyków (niektóre sklepy oferują też zapięcia do klipsów)

- szpilki - gwoździe - używa się ich do robienia najprostszych kolczyków, bransoletek i naszyjników
- karabińczyki, ogniwka, końcówki zaciskowe, łapaczki - elementy służące jako zapięcia do bransoletek i naszyjników

- krawatki - czyli inaczej zawieszki do wisiorków

- druty - używane do tworzenia bransoletek, kolczyków i naszyjników (można używać drutu zamiast szpilek - gwoździ, ale prace będą mniej estetyczne, bo zamiast płaskiej główki na dole np. kolczyka będzie małe metalowe oczko) i stosowane w technice wire wrapping 

- przekładki metalowe - warto czasem między koralikami umieścić ciekawą metalową przekładkę lub użyć drobnych metalowych kuleczek, by dodać naszej pracy elegancji ;)

- kuleczki zaciskowe - przy użyciu szczypiec płaskich zaciska się je np. na linkach stalowych

- linki stalowe, łańcuszki, gumki silikonowe, żyłki, druty z pamięcią, sznurki - do nawlekania koralików, tworzenia bransoletek, naszyjników i kolczyków. 

 

ADRESY SKLEPÓW DLA BIŻUTERYJEK

(kolejność przypadkowa)

 

www.qnszt.pl  (oferta detaliczna); www.maxbeads.pl (oferta hurtowa) - kamienie, półfabrykaty, przeróżne koraliki. Bardzo bogata oferta, produkty dobrej jakości. Jeżeli dopiero zaczynasz, to tu znajdziesz większość niezbędnych materiałów i narzędzi :) Sklep ma też swoją stronę z kursami tworzenia biżuterii (www.kurs-bizuterii.pl)

 

www.swiatkoralikow.pl (oferta hurtowa) i www.swiatkoralikow2.pl (oferta detaliczna) - poza koralikami i podstawowymi półfabrykatami do tworzenia biżuterii znajdziesz tu też m.in. miniaturowe szklane buteleczki, bazy do metalowych zakładek do książek i produkty do decoupage. Zamówienia ze sklepu hurtowego i detalicznego można ze sobą łączyć :)

 

www.artfan.pl - bardzo duży wybór koralików i półfabrykatów. Na stronie sklepu znajdziesz też różne kursy koralikowe.

 

www.manzuko.pl - koraliki, zawieszki metalowe, oprawy do kaboszonów

i kaboszony, chwosty, półfabrykaty i duży wybór rzemieni :)

 

www.beads.pl - koraliki, półfabrykaty metalowe, oprawy do kaboszonów, kaboszony i zawieszki metalowe, a także żywica i akcesoria do niej np. foremki silikonowe.

 

www.passionroom.pl - zawieszki metalowe, oprawy do kaboszonów

i kaboszony, wstążki, koraliki i półfabrykaty.

 

www.elementownia.pl - duży wybór kamieni naturalnych

i podstawowe półfabrykaty.

 

www.kamieniolomy.pl - duży wybór kamieni naturalnych i syntetycznych, chwosty, półfabrykaty i srebrne zawieszki. 

 

www.skarbiecewy.pl - polskie sznurki do sutaszu, narzędzia i półfabrykaty do tej techniki. Na stronie sklepu znajdziecie też tutoriale i porady.

 

www.royal-stone.pl - kamienie naturalne i perły, chwosty, półfabrykaty, koraliki, niesamowite guziki, wstążki shibori, sznurki, akcesoria i narzędzia. A na blogu sklepu mnóstwo tutoriali :)

 

www.kadoro.pl - sznurki do sutaszu, szklane guziki, koraliki i półfabrykaty.

 

www.pasart.pl - koraliki, kamienie, chwosty, zawieszki, bazy do biżuterii

i podstawowe półfabrykaty, a także sznurki, kordonki, włóczki. Na stronie znajdziecie też dużo tutoriali :)

 

www.dekorynka.pl - żywica i wszystkie potrzebne do niej  narzędzia

i akcesoria, sznurki, koraliki i półfabrykaty.

 

www.planetart.pl - art clay, masy plastyczne, masy do odlewania form,  emalie,  narzędzia i półfabrykaty

 

www.bigielek.pl - koraliki, półfabrykaty, zawieszki, sznurki do sutaszu i całe mnóstwo zestawów koralikowych.

 

www.newcraft.eu - półfabrykaty, koraliki, kamienie, zawieszki i bazy do breloków.

 

Poza kursami i tutorialami zamieszczanymi na stronach sklepów, inspiracji możesz poszukać też na Pinterest i grupach tematycznych na facebooku :)

 

Proszę nie kopiuj bez mojej zgody moich zdjęć :)
Miłego dnia! :)

Polityka prywatności